وقت سفارت کانادا

بی‌شک همه ما برای یکبار هم که شده فکر مهاجرت را در سر پرورانده‎‌ایم. اما انتخاب کشور مناسب برای مهاجرت یکی از اولین سوالاتی‌ست که با آن مواجه می‌شویم. امروزه کشور کانادا با توجه به فرصت شغلی عالی، بهداشت با سطح بالا، اقتصاد مناسب، کیفیت بالای آموزش و … به یکی از مقاصد پرطرفدار در میان مهاجران ایرانی تبدیل شده است. اما فرقی نمی‌کند که هدف شما از رفتن به کانادا چیست. قصد دارید به عنوان یک توریست وارد این کشور شوید، دانشجو و یا مهاجرت! در هر صورت قفل ورود شما، با کلیدی به نام ویزا باز شدنی‌ست. 

در ادامه این مقاله درباره هرآنچه که مربوط به ویزای کشور کاناداست با شما صحبت خواهیم کرد. پس همراه ما باشید. 

انواع وقت سفارت کانادا

طبق قانون این کشور تمامی متقاضیان اخذ ویزا، قبل از اقدام به انگشت نگاری ملزم به دریافت وقت سفارت هستند. شما می‌توانید از دو روش آنلاین و حضوری نسبت به گرفتن وقت سفارت اقدام نمایید. متاسفانه چند سالی‌ست که سفارتخانه کانادا در تهران تعطیل است، به همین منظور در هر دو صورت برای تعیین وقت سفارت باید درخواست خود را به صورت آنلاین و از طریق سایت VFS Global ثبت کنید. 

در حالت عادی و همانند اکثر کشورهای دنیا شما برای انجام صدور ویزا بایست به سفارتخانه کشور مربوطه مراجعه نمایید، اما دولت کانادا انجام این امور را به کارگزاری‌هایی تحت عنوان وک (VAC) که در بیشتر کشورهای دنیا دایر هستند، واگذار کرده است. بنابراین متقاضیان ایرانی برای انجام انگشت نگاری باید به یکی از مراکز وک در کشورهای همسایه همچون ترکیه و امارات مراجعه کنند. 

وقت سفارت برای ویزای توریستی کانادا

پس از روی کار آمدن قانون تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار، ایرانیان می‌توانند حین اقامت توریستی در کانادا، آن را به ویزای کار یا همان (Open Work Permit) تغییر دهند. اما ویزای توریستی چیست و برای چه اهدافی صادر می‌شود؟  

به طور کلی شما می‌توانید با توجه به شرایطتان به سه صورت: ویزای سینگل (Single)، ویزای مولتیپل (Multiple) و سوپر ویزا (Super Visa) نسبت به اخذ ویزای توریستی کانادا اقدام نمایید. 

• ویزای سینگل: با این ویزا شما تنها اجازه یکبار ورود به کشور کانادا را دارید. 

• ویزای مولتیپل: با اخذ ویزای مولتیپل کانادا شما می‌توانید در مدت زمان اعتبار ویزا (با توجه به اعتبار پاسپورت ایرانیان، نهایتا 5 ساله صادر می‌شود) به هر تعداد دفعاتی که می‌خواهید، به این کشور سفر کنید. البته در هر بار سفر می‌توانید به مدت 6 ماه در کانادا حضور داشته باشید. 

• سوپر ویزا: این ویزا نیز نوعی ویزای مولتیپل محسوب می‌شود. سوپر ویزا این امکان را به پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ شهروندان و مقیمان دائم کانادا می‌دهد تا در هر بار ورود به خاک کانادا، بدون نیاز به تمدید وضعیت خود، 5 سال را در آنجا بگذرانند. 

اما با چه اهدافی می‌توان نسبت به اخذ ویزای توریستی کانادا اقدام کرد؟

• بازدید از خانواده، خویشاوندان و دوستان

• انجام فعالیت‌های تجاری کوتاه 

• انجام امور درمانی

• گردشگری

• شرکت در نمایشگاه 

وقت سفارت برای ویزای تحصیلی کانادا

کانادا یکی از کشورهای انگلیسی زبانی‌ست که با توجه به امکانات آموزشی پیشرفته، هر ساله هزاران دانشجو را از سرتاسر دنیا به خود جذب می‌کند. بنابراین اگر شما هم از علاقمندان به تحصیل در این کشور هستید، باید بگوییم که ویزای تحصیلی این کشور به دو دسته ویزای دانشجویی و ویزای دانش‌آموزی تقسیم می‌شود. در ادامه در مورد هر یک از آنها توضیح مختصری می‌دهیم.  

• ویزای دانشجویی: این نوع ویزا مناسب افراد بالای 18 سالی‌ست که قصد تحصیل در کالج، دانشگاه و موسسات معتبر را دارند. زمان تحصیل شما بسته به نوع دوره آموزشی می‌تواند بین 1 تا 4 سال باشد. تحصیل در هر مقطعی در این کشور تنها با وجود نامه پذیرش از موسسات معتبر کانادا (DLI) امکان پذیر است. 

• ویزای دانش‌آموزی: اگر زیر 18 سال هستید و می‌خواهید در مدارس کانادا ادامه تحصیل دهید، باید بعد از پذیرش در مقطع مورد نظر، شخصی را به عنوان قیم معرفی کنید. قیم می‌تواند پدر و مادر ساکن کانادا و یا قیم‌های معرفی شده از سوی دولت باشند. 

وقت سفارت برای الحاق به همسر/ پیوست به خانواده کانادا

از آنجایی که کانون خانواده برای دولت کانادا اهمیت بسزایی دارد، این کشور شرایطی را برای ساکنین بالای 18 سال فراهم نموده تا بتوانند از همسر، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ خود در طول دوران اقامت در کانادا، حمایت و با آنها زندگی کنند. همچنین دولت به  این افراد در مدت زمان اقامت خود اجازه تحصیل و کار می‌دهد. 

کمی قبل‌تر اشاره کردیم که ویزا همراه کانادا به خانواده درجه یک و سرپرست فرد متقاضی تعلق می‌گیرید. اما منظور از این افراد، دقیقا چه کسانی‌ست؟

• والدین متقاضی یا دارنده ویزای دانشجویی

• همسر متقاضی یا دارنده ویزای دانشجویی 

• فرزندان متقاضی یا دارنده ویزای دانشجویی

مدارک مورد نیاز برای دریافت وقت سفارت کانادا

حال نوبت به جمع آوری مدارک برای دریافت ویزا می‌رسد. توجه داشته باشید که تمامی مدارک شما باید به انگلیسی ترجمه و دارای مهر رسمی دارالترجمه باشد. اما برای اخذ وقت سفارت نیاز به چه مدارکی دارید؟ در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت:

• اسم و مشخصات کامل 

• آدرس

• ایمیل 

• شماره تلفن 

دانلود فرم سفارت کانادا

فرم سفارت کانادا انواع بسیاری دارد که متقاضی باید آنها را تکمیل و سپس تحویل دهد. در نگاه اول شاید این فرم‌ها ساده به نظر برسند، اما باید بدانید که تکمیل صحیح، دقیق و شفاف این فرم از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در ویزای شماست. چنانچه آفیسر با کوچکترین مشکل و مغایرت در هر یک از این فرم‌ها روبه‌رو شود، می‌تواند درخواست شما برای ویزا را به ریجکتی سوق دهد. 

اما مهمترین فرم‌های سفارت کانادا به شرح زیر است:

• فرم پرسونال سفارت کانادا (Application form) موسوم به فرم شماره IMM5257e

• فرم اطلاعات خانوادگی (Family Information) موسوم به فرم شماره IMM5645

• فرم همراه برای اعضای خانواده (Use of a family member representative for online applications) موسوم به فرم شماره IMM5713

• فرم اسکجل وان (Schedule 1) موسوم به فرم شماره IMM5257 B

• فرم ویزای تحصیلی موسوم به فرم IMM1294

شرکت کارگزار سفارت VFS کانادا

VFS Global یک شرکت خصوصی‌ست که فعالیت خود را از سال 2001 در کشور هند آغاز کرد. این شرکت با همکاری دیپلماتیک با سفارتخانه‌ها و کنسولگری کشورهای مختلف، خدماتی مانند: جمع‌آوری مدارک و ارسال به سفارت، احراز هویت، جمع‌آوری اطلاعات بیومتریک، بررسی مدارک بر حسب چک لیست و … را انجام می‌دهد. 

کارگزاری VFS یک شعبه در تهران دارد که مشغول به انجام امور وقت سفارت کشورهایی مانند: سوئیس، جمهوری چک، فرانسه، اتریش، انگلیس و … است. اگر کشوری حضور دیپلماتیک در ایران نداشته باشد، انجام امور ویزا از طریق شرکت تهران میسر نسیت. بنابراین متقاضیان دریافت خدمات ویزای کانادا ملزم به استفاده از خدمات آنلاین VFS در یکی از کشورهای همسایه نظیر ترکیه و حضور در آن هستند. 

آدرس سفارت در ترکیه (وب سایت، شماره، آدرس) 

در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره کردیم که متقاضیان اخذ ویزای کانادا به دلیل عدم وجود سفارتخانه این کشور در ایران، برای امور انگشت نگاری و اطلاعات بیومتریک باید به یکی از مراکز وک (VAC) مراجعه نمایند. این دفاتر در کشورهای همسایه همچون: امارات، ترکیه، ارمنستان وجود دارد. 

در این بخش اطلاعات تماس و آدرس این مراکز در دو شهر استانبول و آنکارا را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم. 

اطلاعات VAC استانبول 

آدرس: Haciahmet Mah. Kurtulus Deresi Cad. No:29 Beyoglu-Istanbul 34440

شماره تلفن: 00902123859700

وب سایت: http://www.canadainternational.gc.ca/turkey-turqquie

اطلاعات VAC آنکارا

آدرس: Kavaklidere Mahallesi Ataturk Bulvari No: 154 next to TEB Bank

شماره تلفن: 00903124092700

وب سایت: http://www.canadainternational.gc.ca/turkey-turqquie

خرید وقت سفارت کانادا

هزینه تهیین وقت سفارت کانادا با توجه به برخی از شرایط متغیر است. 

• بزرگال بالی 14 سال، 370 دلار کانادا 

• کودکان بین 4 تا 14 سال، 200 دلار کانادا 

• کودکان کمتر از 4 سال، 150 دلار کانادا

• بزرگسالان بالای 80 سال 285 دلار کانادا

کلام آخر 

کانادا یکی از کشورهای شمال قاره آمریکاست که با توجه مزیت‌های بیشمارش نظیر اقتصاد پویا، طبیعت زیبا و بکر، سیستم آموزشی پیشرفته، امنیت و … در چند سال اخیر مقصد مهاجران ایرانی بسیاری بوده است. در این قسمت از مقاله شما را با انواع وقت سفارت کانادا و مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای این کشور آشنا کردیم. چنانچه نیاز به کسب اطلاعات بیشتر دارید، می‌توانید با همکاران ما تماس حاصل نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت وقت سفارت و ویزا