معرفی تمام روش های اخذ اقامت ترکیه

در طی چند سال گذشته مهاجرت و دریافت اقامت ترکیه طرفداران زیادی در میان ایرانیان داشته و هرساله ایرانیان بیشتری خواهان زندگی در این کشور هستند. عواملی نظیر شرایط زندگی بهتر، موقعیت جغرافیایی مناسب‌تر، فرصت‌های بیشتر برای پیشرفت و غیره از جمله مهم‌ترین دلایلی بوده که میل مهاجرت به این کشور را در میان مردم به وجود آورده است. البته که نباید از تاثیر تبلیغات غافل شد. اما به خوبی میدانید که برای شروع پروسه‌ای به این مهمی، قبل از هر اقدامی به اطلاعات نیاز دارید و در مرحله دوم نوبت به مشورت با متخصصان و مشاوران باتجربه می‌رسد تا ابهامات موجود را برطرف سازند.

از همین‌رو میخواهیم در این مقاله از بهترین راه‌ها و روش‌های دریافت اقامت ترکیه در سال 2024 بگوییم. همانطور که میدانید قوانین مهاجرت و اخذ تابعیت در هر کشوری، هرساله دستخوش تغییر شده و لازم است تا نسبت به آخرین اخبار و تغییر و تحولات مطلع باشید. پس ادامه این مقاله را از دست ندهید. 

چرا به ترکیه مهاجرت کنیم؟

اقامت ترکیه
اقامت ترکیه

در قسمت بالا بطور مختصر از دلایل مهاجرت به ترکیه گفتیم. اما موضوع جدی‌تر از آن چیزی‌ست که فکرش را می‌کنید. آمار نشان می‌دهد روز به روز بر مهاجرین ترکیه افزوده می‌شود و مسلما دلایل بسیار مفصل‌تری وجود دارد که ترکیه را به انتخاب اول‌شان تبدیل کرده است. از همین‌رو میخواهیم مزایا و معایب دریافت اقامت ترکیه را شرح دهیم. 

مزایای زندگی در ترکیه:

 • اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه
 • نزدیکی فرهنگ مردم ایران و ترکیه 
 • قرار گرفتن در میان کشورهای اروپایی
 • نزدیکی به ایران از لحاظ مسافت 
 • عدم نیاز به ویزا برای ایرانیان
 • آب و هوای بسیار خوب
 • هزینه نسبتا کم زندگی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی 

معایب زندگی در ترکیه: 

 • زبان ترکی برای برقراری ارتباط 
 • هزینه بالای بنزین
 • نرخ بالای مالیات
 • شلوغی و ترافیک خیابان ها 

با توجه به این اوصاف، آیا ترکیه میتواند مقصد شما برای ادامه زندگی یا سکویی برای پرتاب باشد؟ 

چطور اقامت ترکیه را بگیریم؟

کارت اقامت (کیملیک) ترکیه
کارت اقامت (کیملیک) ترکیه

روش‌های مختلفی برای دریافت اقامت ترکیه در سال 2024 وجود دارد. شما باید تمامی روش‌های موجود را بررسی نموده و با شرایط خود تطبیق دهید. پس از آن میتوانید با راهنمایی مشاوری باتجربه، در مسیر پروسه قرار بگیرید. 

روش اول: اقامت توریستی ترکیه

اقامت توریستی ترکیه یکی از ساده‌ترین روش‌های دریافت اقامت این کشور است که تقریبا همه افراد، واجد شرایط دریافت آن هستند. در واقع متقاضیان میتوانند با اجاره خانه و ثبت آن در دفتر اسناد رسمی (نوتر)، موفق به دریافت این نوع اقامت شوند. این اقامت یکساله بوده و افراد برای تمدید آن باید شرایط خاصی را در نظر گرفته و ارائه دهند. 

البته که در سال 2024، اقامت توریستی ترکیه قوانین بسیار سختگیرانه‌ای داشته و متاسفانه شاهد ریجکت شدن متقاضیان زیادی بوده‌ایم. از همین‌رو حتما در این راستا با افراد متبحر و وکلای باتجربه مشورت نمائید و روش‌های مطمئن‌تری را برای اقامت ترکیه در پیش بگیرید. 

روشم دوم: اقامت تحصیلی ترکیه

اقامت تحصیلی ترکیه
اقامت تحصیلی ترکیه

به عقیده بسیاری از متخصصان، اخذ اقامت تحصیلی ترکیه، حتی از اخذ اقامت توریستی این کشور نیز آسان‌تر است. هر چند که موانع و محدودیت‌هایی هم در آن وجود دارد. برای تحصیل در ترکیه دو روش پیش روی شما قرار دارد. اینکه در آزمون YÖS که همچون کنکور است شرکت کرده و با قبولی در آن، در دانشگاه‌های دولتی تحصیل کنید. یا اینکه به دانشگاه‌های خصوصی بروید که خب نسبتا شهریه بالاتری دارند. البته حواستان باشد، با توجه به رشته‌ای که برای تحصیل انتخاب می‌کنید و همچنین مقطع تحصیلی شما، هزینه‌ها متفاوت خواهد بود. 

دانشگاه‌های زیادی در سراسر ترکیه وجود دارد که با شرط معدل به پذیرش دانشجو میپردازند. از جمله این دانشگاه‌ها عبارتند از:

 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه یدی تپه 
 • دانشگاه اوکان
 • دانشگاه سابانجی 
 • دانشگاه آبانت 

مدت زمان اقامت تحصیلی یک ساله بوده و دانشجو باید در هر سال تحصیل به تمدید آن نماید و اصولا به راحتی این تمدید انجام خواهد گرفت. نکته قابل توجه اینجاست که دولت ترکیه مجور کار دانشجویی در هفته 30 ساعت را صادر کرده است که خب این مسئله در تامین هزینه‌های مورد نیاز بسیار کمک کننده خواهد بود. 

روش سوم: اقامت کاری ترکیه

اقامت ترکیه که از آن تحت عنوان چالیش مایزین صحبت می‌شود، درواقع صدور مجوز کار برای اتباع خارجی‌ست که در صورت تمدید مداوم به مدت 5 سال، منجر به اخذ شهروندی درجه 2 این کشور خواهد شد. 

البته اخذ اقامت کاری ترکیه به آن آسانی که فکرش را می‌کنید نیست. شما باید کارفرمایی بیابید که اجازه اقامت شما را از دولت بگیرد. یعنی مالیات و حق بیمه شما را بپردازد و از طرفی ثابت کند که به تخصص شما در حوزه کاری نیازمند است. البته شرایط دیگری هم وجود دارد که خارج از حوزه آگاهی شماست. 

معمولا اقامت کاری در سال اول، یکساله بوده و پس از آن میتواند به مدت 2 سال تمدید شود. 

روش چهارم: اقامت با ثبت شرکت ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه یکی از راه‌های مطمئن و پرسود سرمایه گذاری‌ست که نسبت به سایر کشورهای اروپایی هزینه بسیار پایین‌تری دارد. یعنی خیلی راحت‌تر میتوانید به عرصه‌های تجارت بین الملل وارد شده و سود قابل توجهی را بدست آورید. 

از مزایای ثبت شرکت در ترکیه میتوان به اخذ اقامت این کشور اشاره کرد. این نوع اقامت یکساله بوده و سرمایه گذاران در صورت افزایش سرمایه خود در یکسال اول، میتوانند به راحتی این اقامت را تمدید کرده و به زندگی و کسب درآمد در این شرکت بپردازند. مهم‌ترین مزایای ثبت شرکت در ترکیه، عدم نیاز به داشتن شریک ترک است. امکان تملک 100 درصد سهام شرکت توسط یک نفر، هزینه پایین نیروی کار و موارد دیگر جزء مزایایی‌ست که با ثبت شرکت در ترکیه نصیب سرمایه گذاران خواهد شد. 

روش پنجم: اقامت دائم با خرید ملک در ترکیه 

دریافت اقامت دائم ترکیه با خرید ملک
دریافت اقامت دائم ترکیه با خرید ملک

یکی دیگر از روش‌های دریافت اقامت ترکیه در سال 2024، خرید ملک در این کشور است. البته که همانطور در تبلیغات مطرح شده، با خرید ملک به ارزش 400 هزار دلار در ترکیه میتوانید اقامت دائم، پاسپورت و تابعیت این کشور را بگیرید. 

این قانون مشمول خود فرد، همسر و فرزندان زیر 18 سال او است. البته که حواستان باشد، شرایطی در این راستا وجود دارد. از جمله اینکه مالک قبلی خانه به هیچ عنوان خارجی نباشد، تا 3 سال حق فروش خانه را ندارید و از همه مهم‌تر اینکه خانه بدهکار بانک و غیره نباشد! در این میان مسلما پیدا کردن خانه‌ای مناسب شهروندی کمی دشوار خواهد بود که توصیه میکنیم حتما با متخصصان و مشاوران با تجربه مشورت نمائید.

روش ششم: اقامت از طریق ازدواج در ترکیه

یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت در ترکیه، ازدواج با فردی ترک تبار است. البته که این نوع اقامت مشمول شرایطی‌ست. شما باید حداقل 5 سال با فرد زندگی کنید و در طول این مدت، سرکشی‌های مختلفی از جانب دولت ترکیه آن هم به صورت ناگهانی انجام میگیرد تا نسبت به صحت این ازدواج اطمینان حاصل کنند. پس از گذشت 3 سال از ازدواج هم فرد میتواند برای اخذ تابعیت درخواست دهد. 

و در آخر

در این مقاله با تمامی روش‌های دریافت اقامت ترکیه در سال 2024 آشنا شده‌اید. حال زمان آن رسیده تا شرایط خود را ارزیابی کرده و براساس آن روش مناسب مهاجرت و اقامت ترکیه را بیابید. 

البته که مشورت با افراد متخصص و باتجربه گزینه مناسبی‌ست که همواره پیش روی شما قرار دارد. چه بسا متخصصان به جزئیاتی توجه می‌کنند که اغلب از چشم سایرین دور می‌ماند. برای کسب اطلاعات درخصوص چگونگی دریافت اقامت ترکیه میتوانید به بخش تماس با ما بروید.  

5/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت وقت سفارت و ویزا