معرفی تمام روش های اخذ اقامت اسپانیا

در طی چند سال گذشته، کشور اسپانیا به دلیل تشابه فرهنگی و همچنین آب و هوایی به یکی از مورداستقبال‌ترین کشورها برای زندگی و اخذ اقامت توسط ایرانیان تبدیل شده است. کشوری در جنوب قاره اروپا با فرهنگی غنی و پرفراز و نشیب که رژیم حاکم بر آن همچون انگلستان، پادشاهی بوده و هیچ دخالتی بر امورات کشور ندارد. از طرفی اسپانیا را باید کشوری با وضعیت اقتصادی توسعه یافته دانست که طی آخرین ارزیابی‌ها رتبه 13ام بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان را به خود اختصاص داده است. با این تفاسیر؛ استقبال از مهاجرت و اقامت در این کشور تعجب برانگیز نیست. 

در حال حاضر روش‌های بسیار متنوعی برای دریافت اقامت اسپانیا وجود دارد، اما قبل از هرگونه تصمیم گیری لازم است تا اطلاعات خود را درخصوص این کشور افزایش داده و روش‌های مختلف اخذ اقامت یا حتی پاسپورت آن را بدانید. هر چند مشورت با متخصصان و وکلای باتجربه بهترین راه ممکن به شمار می‌آید، اما با این حال وظیفه خود دانستیم حتی شده بطور خلاصه هم اطلاعاتی در اختیارتان بگذاریم. پس با ما همراه باشید. 

شرایط زندگی در اسپانیا

زندگی در اسپانیا
زندگی در اسپانیا

قبل از هرگونه تصمیم گیری برای زندگی در کشور اسپانیا، باید درخصوص این کشور بیشتر بدانید. اسپانیا در حال حاضر بطور تقریبی 50 میلیون نفر جمعیت دارد و توانسته رتبه 13ام اقتصاد بزرگ جهان، پنجمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ منطقه یورو را بدست آورد. 

مادرید به عنوان پایتخت این کشور پرجمعیت‌ترین شهر بوده و شهرهای دیگری همچون بارسلونا، سویا و مالاگا نیز از دیگر شهرهای زیبای آن هستند که جمعیت قابل توجهی را در خود جای داد‌اند. چه بسا که هرساله مسافران زیادی هم برای بازدید و خوشگذرانی به این شهرها سفر می‌کنند. مردمان اسپانیا به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند که پس از زبان چینی، پراستفاده‌ترین زبان در دنیاست.

 اگر قصد زندگی در این کشور را دارید مسلما مواردی همچون هزینه‌های زندگی و تحصیل پراهمیت‌ترین مسئله برای شماست. از همین رو باید بگوییم؛ هزینه زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر بوده و هزینه تحصیل در آن سالانه 2000 دلار است. البته در صورت دریافت اقامت و پاسپورت این کشور میتوانید به رایگان تحصیل کرده و از سایر حقوق شهروندی نیز بهره‌مند شوید. در ادامه شما را با روش‌های اخذ اقامت اسپانیا آشنا خواهیم کرد. 

مزایا و معایب اقامت در اسپانیا 

فکر میکنید زندگی در این کشور چه مزایا و معایبی را با خود به همراه دارد؟

*مزایا:

 • هزینه بسیار معقول و مناسب اجاره خانه 
 • سیستم حمل و نقل عمومی بسیار گسترده
 • آب و هوای مطلوب و سازگار با ایرانیان
 • هزینه پایین زندگی 
 • خدمات درمانی رایگان 
 • مردمانی خونگرم و مهمان نواز
 • روش های متنوع دریافت اقامت
 • عضو شنگن و اتحادیه اروپا

معایب:

 • بازار کار نامناسب 
 • هزینه بالای برق 
 • قیمت بالای خرید ملک برای اخذ پاسپورت و شهروندی 

آشنایی با روش های اخذ اقامت اسپانیا در سال 2024

روش‌های مختلفی برای دریافت اقامت اسپانیا در سال 2024 وجود دارد که دولت شرایط خود را برای هرکدام از برنامه‌های مهاجرتی ارائه کرده است. از جمله این روش‌ها عبارتند از:

اقامت از طریق تحصیلی و کاری

تحصیل در اسپانیا
ویزای تحصیلی اسپانیا

سالانه دانشجویان زیادی کشور اسپانیا را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده و وارد آن می‌شوند. زیرا همانطور که گفته شد هزینه تحصیل در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، پایین‌تر است. برای تحصیل در اسپانیا کشور آشنایی با زبان اسپانیایی یا انگلیسی لازم بوده و اجازه 20 ساعت کار در هفته هم برای دانشجویان صادر می‌شود.

البته حواستان باشد ویزای دانشجویی اعتبار یکساله دارد و باید هرساله آن را مجددا تمدید کنید. پس از اتمام دوران تحصیل‌تان هم اگر خواهان ادامه زندگی در اسپانیا باشید، باید به دنبال کار بروید تا ویزای تحصیلی شما به ویزای کاری تغییر پیدا کند. پروسه تغییر ویزا کمی دشوار بوده و قوانین مختص به خود را دارد، از همین‌رو توصیه داریم حتما برای انجامش با فردی متخصص و باتجربه مشورت کنید. مثلا یکی از قوانین این است که نباید هیچ سابقه کیفری چه در کشور اسپانیا و چه در کشور خودتان داشته باشید. از طرف دیگر باید قراردادی را با کارفرما امضا کرده و فعالیت مستمر خودتان در نزد او را به اثبات برسانید. حقوق و مقرری شما و همچنین بیمه‌ای که تحت پوشش آن قرار میگیرید نیز باید برای اداره مهاجرت روشن و مبرهن باشد. 

اقامت از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک (ویزای گلد)

گلدن ویزای اسپانیا با خرید ملک
گلدن ویزای اسپانیا با خرید ملک

خرید ملک یکی دیگر از روش‌هایی‌ست که برای دریافت اقامت طلایی اسپانیا در سال 2024 میتوان به سراغ آن رفت. این نوع از مهاجرت به واسطه بالا بودن ریسک خرید، به دقت و تحقیق بسیار زیادی نیاز دارد و روند پروسه‌ای آن با توجه به سیستم مالی حاکم بر اسپانیا کمی طولانی خواهد بود. در روش گلدن ویزای اسپانیا برای دریافت پاسپورت و اخذ شهروندی باید ملکی به ارزش 500 هزار یورو یا حتی بیشتر را انتخاب کرده و روند خرید آن را آغاز کنید. در این مسیر البته هزینه‌های مختلفی مثل مالیات و غیره نیز بر سر راه شما قرار میگیرد که باید نسبت به چگونگی پرداخت آنها مطلع باشید. 

در طی چند سال گذشته با توجه به افزایش بیش از اندازه و کنترل نشده قیمت خانه در ایران، سرمایه داران زیادی را میشناسیم که با خرید ملک در کشورهایی نظیر اسپانیا، نه تنها اقامت این کشور را اخذ کرده‌اند، بلکه در به ارزش سرمایه‌شان نیز افزوده‌اند. 

اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

اقامت تمکن مالی اسپانیا
اقامت تمکن مالی اسپانیا

دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی یکی از ساده‌ترین و در عین حال پرمتقاضی‌ترین روش‌هایی‌ست که افراد از آن برای زندگی در این کشور استفاده می‌کنند. درواقع در این روش، هیچ نیازی به سرمایه گذاری یا خرید ملک در اسپانیا نیست! برای دریافت اقامت تمکن مالی با توجه به شرایط اعلام شده دولت برای سال 2024، سرپرست خانواده باید ثابت کند که حداقل برای یک خانواده چهارنفری (فرزندان زیر 18 سال) 4.700 یورو درآمد دارد. ( سرپرست خانواده 2.500 یورو، همسر 1000 یورو و به ازای هر فرزند 600 یورو)

برای اثبات این میزان درآمد نیز میتوانید مواردی همچون حقوق بازنشستگی، درآمدهای حاصل از اجاره املاک، سود سپرده‌های بانکی، سود سهام و درآمدهای حاصل از کسب و کار را ارائه دهید. البته هرکدام از این موارد مشمول شرایط خاص و منحصر به فرد خود است که باید نسبت به آنها اطلاعات کاملی بدست آورید. زمانی که با درخواست ویزای یکساله شما موافقت می‌شود باید طی مدت 90 روز به اسپانیا سفر کرده و تا 30 روز پس از اولین ورود به این کشور، خود را به اداره مهاجرت رسانده و کارت اتباع خارجی را دریافت نمائید. پس از آن اقامت شما میتواند به مدت 5 سال در هر نوبت یک تا دو سال تمدید شود. 

اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت 

دریافت اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت برای آن دسته از افرادی که ایده‌هایی نوآورانه در سر دارند و با خوداشتغالی، افراد دیگر را هم به شغلی مناسب و درآمدی قابل قبول میرسانند نیز گزینه مناسبی به شمار می‌آید. برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت آپشن‌های مختلفی پیش روی شماست؛ درواقع هم میتوانید شرکتی جدید را ثبت کنید، از طریق سرمایه گذاری سهام شرکت‌های اسپانیایی را بخرید، شرکتی تحت تابعیت یک شرکت فعال اسپانیایی ثبت کنید یا نمایندگی شرکتی معتبر و فعال در ایران را در اسپانیا افتتاح کنید.

شما شرایط کدام یک از این موارد را دارید؟ حواستان باشد که در این راستا موارد مالیاتی و پرداخت حقوق منظم و بیمه از جمله مواردی‌ست که باید مطابق با قانون انجام گیرد. در صورتی که همه چیز به درستی پیش برود، متقاضی میتواند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال نیز اجازه اقامت بگیرد و پس از گذشت 5 سال اقامت دائم اسپانیا را دریافت کنند. 

اقامت اسپانیا از طریق ازدواج 

ازدواج با یک تبعه اسپانیایی جزء ساده‌ترین روش‌های اخذ اقامت دائم در این کشور است. البته که به همین سادگی‌هایی که فکر می‌کنید نیست و اثبات کردن زندگی شما با آن فرد جزء الزامات دریافت تابعیت به شمار می‌آید. اما خوشبختانه پس از یکسال منجر به دریافت اقامت دائم استفاده می‌شود. 

در این پروسه شما ابتدا باید ازدواج‌تان را به ثبت برسانید و به دفتر اتباع خارجی بروید. در این مرحله در اختیار داشتن سند ازدواج الزامی‌ست. 

و در آخر

برای بسیاری از افراد، اسپانیا کشور رویاها و آرزوهاست. همان کشوری که میتوانند زندگی رویایی و ایده‌آل‌شان را در آنجا بسازند. اما به خاطر بسپارید؛ اینکه صرفا اسپانیا را برای مهاجرت و ادامه زندگی انتخاب کرده‌اید برای زندگی در این کشور کافی نیست! باید روش های مختلف دریافت اقامت اسپانیا در سال 2024 را شناخته، شرایط خود را مورد بررسی قرار داده و سپس اقدامات اولیه را آغاز کنید. 

مشورت با افراد باتجربه و کارشناسان با دانش نیز میتواند به شما کمک کند تا پروسه‌ای قابل قبول و موفقیت آمیز را انتخاب کرده و خود را به هدفتان نزدیک‌تر کنید. میتوانید در این مسیر روی متخصصان ما حساب باز کنید. آنها راهنمایی‌های کامل و دقیقی را در اختیارتان قرار خواهند داد. 

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. 

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت وقت سفارت و ویزا