معرفی بهترین دانشگاه‌های قبرس شمالی

لیست دانشگاه های قبرس شمالی 

این روزها بیشتر از هر دوره دیگری تب و تاب مهاجرت، مخصوصا مهاجرت تحصیلی در میان دانشجویان شدت گرفته است. یکی از اولین قدم‌ها در این مسیر انتخاب کشور مناسب برای تحصیل میباشد. بدون شک در جستجوی کشورهای مناسب برای ادامه تحصیل، بارها با کشور قبرس شمالی روبه‌رو شده‌اید، اما آن را جدی نگرفته‌اید. اما برخلاف تصور عموم قبرس شمالی توانسته در سال‌های اخیر جایگاه قابل قبولی را در زمینه تحصیل و آموزش بخصوص در مقطع لیساناس و فوق لیسانس در سطح دنیا کسب نماید. یکی از ویژگی‌های این کشور فاصله مسافتی کم و شباهت بسیار زیاد در فرهنگ و آداب رسوم با ایران است. از همین رو در این مقاله قصد داریم تا شما را با یکی از مناسب‌ترین مقصدهای مهاجرت تحصیلی یعنی قبرس شمالی آشنا کنیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. 

معرفی قبرس شمالی 

قبرس شمالی یکی از سومین جزایر بزرگ مدیترانه با آب و هوای 4 فصل، آسمان آبی بی‌پایان و چشم انداز اقیانوس کشوری بی‌نظیر برای زندگی‌ست. مردم این کشور به زبان ترکی استانبولی و یونانی صحبت میکند، اما اکثر آنها به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند. یکی از دلایل موفقیت و امنیت بالای قبرس شمالی، بکار گیری از متد آموزشی اروپایی و امریکایی میباشد. این کشور دارای 25 دانشگاه‌ست که برخی از آنها دولتی و برخی خصوصی هستند. در ادامه شما را با لیست دانشگاه‌های قبرس شمالی آشنا میکنیم.

اما  چه دلایلی قبرس شمالی را به یکی از مقاصد مناسب مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده؟ یکی از مهمترین و اصلی‌ترین دلایل انتخاب قبرس شمالی، نرخ مناسب هزینه تحصیل نسبت به دانشگاه‌های بریتانیا، امریکا، استرالیا، کانادا، چین و یا حتی کشورهای همچون استونی و مجارستان میباشد. بطور مثال میانگین هزینه دانشگاه در ماقطع لیسانس و فوق لیسانس حدود 2000 تا 3500 یورو در سال و خرج و مخارج زندگی برای دانشجویان تقریبا ماهیانه حدود 300 تا 650 یوررو در ماه است. همچنین به دلیل مهاجرت افرادی از 50 کشور مختلف، قبرس را میتوان یکی از کشورهای چند فرهنگی و چند زبانه دانست. 

آشنایی با دانشگاه‌های قبرس شمالی

بعد از آشنایی کلی با قبرس شمالی و مزایای تحصیل در این کشور، دیگر نوبت به آن رسیده تا به سراغ معرفی دانشگاه‌ها بپردازیم:

 • دانشگاه بین‌المللی قبرس (غیر دولتی) Qyprus International Unevsity
 • دانشگاه خاور نزدیک (غیر دولتی) Near East University
 • دانشگاه مدیترانه شرقی (دولتی) Eastern American University
 • دانشگاه امریکایی گیرنه (غیر دولتی) Girne American University
 • دانشگاه آنادولو پردیس نیکوزیا (عمومی) Anadolu Nicosia Campus
 • دانشگاه تحقیقات و علوم مدیترانه (غیر دولتی) Nekent Mediterrean Research and Science
 • دانشگاه مدیترانه کارپاسیا (غیر دولتی) University of Mediterranean Karpasia
 • دانشگاه فنی خاورمیانه پردیس قبرس شمالی (دولتی) Middle East Technical University
 • دانشگاه هنرهای خلاق و طراحی آرکین (خصوصی) Akin University of Creative
 • دانشگاه جزیره سیتی (غیر دولتی) University of City Island
 • دانشگاه علوم پزشکی و سلامت قبرس (غیر دولتی) Cyprus Health and Social Sciences University
 • دانشگاه رهبری اروپا (غیر دولتی) European Leadrship University
 • پردیس آموزشی-پژوهشی، دانشگاه فنی استانبول(عمومی) Istanbul Technical University
 • دانشگاه غرب قبرس (غیر دولتی) Cyprus West University
 • دانشگاه رئوف دنکتاس (غیر دولتی) Rauf Denktas University
 • دانشگاه غرب اسکاتلند (دولتی) University of the West of Scotland
 • دانشگاه اروپایی لفکه (دولتی) European University of Lefke
 • آکادمی آموزش معلمان آتاتورک (دولتی) Ataturk Teacher Training Academy
 • دانشکده مدیریت تجارت بین‌المللی (غیر دولتی) International Business Management School

تمامی دانشگاه‌های معرفی شده در این لیست دولتی، نیمه دولتی و خصوصی هستند و با توجه به ارائه خدمات و آموزش‌های عالی به دانشجویان توانسته رتبه قابل قبولی را در میان آنها کسب کند. در ادامه این بحث قصد داریم تا نگاهی به دانشگاه‌های پرمخاطب قبرس شمالی بیندازیم:

دانشگاه امریکایی گیرنه

دانشگاه مدیترانه شرقی

به نوعی میتوان دانشگاه امریکایی گیرنه را اولین دانشگاه قبرس شمالی معرفی کرد. این دانشگاه در سال 1985 در یکی از جذاب‌ترین شهرهای قبرس یعنی کایرینا تاسیس شد. دانشگاه گیرنه علاوه بر دانشکده‌های مهندسی، پزشکی، داروسازی، هنرهای زیبایی، معماری، حقوق، علوم سیاسی و تجارت، اقتصاد، دریانوردی و علوم دریایی، برنامه‌های فارغ‌التحصیل مهندسی مدیریت حمل و نقل دریایی و برنامه‌های مدرسه حرفه‌ای دریانوردی را  نیز در اختیار دارد و تا به امروز پذیرش چیزی حدود 20000 دانشجو را پذیرفته است. 

دانشگاه خاور نزدیک

دانشگاه مدیترانه شرقی با نام مخفف EMU توانسته رنک یک را در میان دانشگاه‌های قبرس شمالی بدست آورد. این دانشگاه در شهر ساحلی و تاریخی فاماگوستا در سال 1979 به عنوان موسسه فناوری عالی تاسیس شد. مدارک این دانشگاه به دلیل بررسی توسط یونسکو و اتحادیه اروپا اعتبار بسیار بالایی دارد. همچنین دانشجویان میتوانند از دانشگاه مدیترانه شرقی به امریکا، استرالیا و کانادا انتقالی بگیرند. خوشبختانه شما در EMU شانس دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس را با 50 درصد تخفیف دارید. 

دانشگاه اروپایی لفکه

از دیگر دانشگاه‌های قدیمی و البته پیشرو در آموزش میتوان به دانشگاه خاور نزدیک اشاره داشت که علاوه بر رنکینگ قابل قبول در سطح کیفیت و آموزش، عضو EUA اروپا نیز میباشد. تقریبا در تمام قبرس شمالی از کلینیک دندان پزشکی و همچنین سوپر کامپیوترای دانشگاه خواهید شنید. در این دانشگاه رشته‌هایی همچون: انواع رشته‌های مهندسی، طراحی داخلی، انواع رشته‌های پزشکی، شیمی، تلویزیون و سینما، علوم سیاسی، روابط بین‌الملل، تجارت بین‌الملل، تئاتر و به طور خلاصه تمامی رشته‌های تحصیلی تدریس میشود. 

دانشگاه هنرهای خلاق و طراحی آرکین

دانشگاه لفکه کاملا مورد تایید شورای عالی آموزش و پرورش ترکیه‌ست و توسط بنیاد علوم قبرس در سال 1989 افتتاح شد. در این دانشگاه 6 رشته در مقطع کاردانی، 30 رشته در مقطع کارشناسی و 12 رشته در مقطع کارشناسی ارشد تدریس میشود. شما میتوانید از طریق دانشگاه لفکه به دانشگاه‌های اروپایی انتقالی بگیرید. 

اگر به دنبال ادامه تحصیل در رشته‌های هنر، طراحی، ارتباطات و زبان انگلیسی هستید، دانشگاه آرکین میتواند گزینه مناسبی برای شما باشد. شما در این دانشگاه از آغاز روند ثبت نام امکان بورسیه با تخفیف 50 درصد را دارید. در ادامه به رشته‌های تدریسی دانشگاه آرکین میپردازیم:

 • دانشکده هنر: هنرهای تجسمی، عکاسی، باستان شناسی، تاریخ هنر، طراحی و کارگردانی.
 • دانشکده طراحی: معماری و معماری داخلی، طراحی صنعتی، طراحی محیطی.
 • دانشکده ارتباطات: طراحی ارتباطات، رسانه و ارتباطات جدید، طراحی بازی دیجیتال، طراحی و مدیریت ارتباطات، طراحی تبلیغات.
 • دانشکده زبان: زبان انگلیسی. 

و در اخر 

همانطور که در این مقاله اشاره کردیم، در کشور قبرس شمالی دانشگاه‌های معتبر و قابل قبول بسیاری وجود دارد که توانسته عده زیادی از دانشجویان را متقاعد به تحصیل و مهاجرت تحصیلی کند. علاوه بر این مقرون به صرفه بودن هزینه زندگی، دانشگاه و همچنین پلی به سمت کشورهای اروپایی، قبرس را به یکی از مقاصد مناسب مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده. شما بسته به نوع رشته و بودجه خود میتوانید یکی از دانشگاه‌های فوق را برای تحصیل برگزینید. 

میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، روی راهنمایی مشاوران و کارشناسان ما حساب باز کنید. تنها کافیست به بخش تماس با ما بروید. 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت وقت سفارت و ویزا